AK Parti 2023’te seçmenini evden çıkarmakta zorlanabilir!

Türkiye Raporu’nun şubat ayının ilk haftasında, Türkiye çapında 1500 kişi ile yaptığı araştırma sonuçları açıklandı. Yurttaşlara, “Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz” diye soruldu.

Kararsızlar dağıtılmadan partilerin oyu şöyle oldu: AK Parti yüzde 25.6. CHP yüzde 22, İYİ Parti yüzde 10.3, HDP yüzde 9.8. MHP yüzde 6.5. DEVA Partisi yüzde 1.6. Diğer yüzde 0.8. Gelecek Partisi yüzde 0.6. Saadet Partisi yüzde 0.4. “Oy kullanmam” diyenlerin oranı ise yüzde 12.4, “Kararsızım” diyenlerin oranı da yüzde 10 olarak belirlendi.

'Oy vermeyeceğim' diyenler, kararsızların önüne geçti! Çoğu iktidar seçmeni! AK Parti 2023'te seçmenini evden çıkarmakta zorlanabilir!

Araştırmada, protesto oylarının yüksekliğine dikkat çeken Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, “Araştırmalarımızda ilk kez oy kullanmayacağını ifade edenlerin oranı kararsızların oranını geçti” dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı:

“KIZGIN AK PARTİ SEÇMENİ!”

“Oy vermeyeceğini söyleyenlerin önemli bir kısmını AK Parti seçmeni oluşturuyor. 2011-2018 arası seçimlere baktığımızda, AK Parti’nin en kuvvetli olduğu yerlerde oyu düştüğünde o yerlerde katılımın da düştüğünü görüyoruz. Kızgın AK Parti seçmeni alternatif göremezse evde oturmayı tercih ediyor. Eğer böyle devam ederse 2023 seçimlerinde AK Parti’nin en büyük sorunu seçmenini evden çıkartmak olacak.”

HDP’LİLER “AKŞENER’E OY VERİRİZ” DEDİ

Araştırmaya katılanlara, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa kime oy verirsiniz” diye de soruldu. Muhalefetin dört muhtemel cumhurbaşkanı adayı üzerinden ikinci tur senaryoları da incelendi.

Muhalefet adayları arasında yüzde 50’yi aşabilen sadece Yavaş olurken, ankete katılan HDP’lilerin yüzde 59’u Akşener’e oy vereceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir